• 23 października 2020
  • zuza
  • Blog

W jakim kraju chcemy żyć?

Porozmawiajmy o władzy. W Polsce to słowo jest jednoznaczne z polityką, ale w praktyce, władzę ma każdy dyrektor, rodzic, organizator, nauczyciel, lekarz. Władza jest kontraktem między konkretną grupą (rodziną, zespołem, narodem) a osobą, której zadaniem jest zapewnić im bezpieczeństwo, kierunek i stabilność. Przez ostatnie 50 lat, sprawowanie władzy, budowanie autorytetu, wpływanie na świat i generowanie postępu stało się przedmiotem akademickim. W Polsce tę wiedzę najsprawniej podaje Center For Leadership. W Stanach jedną z liderek tego nurtu jest Brené Brown.

W naszym kraju mieliśmy okazję zasmakować Władzy Nad nami, za każdym razem jak nas rozbierali, podporządkowali i narzucali wolę z zewnątrz. Dziś, gdy jesteśmy wolnym narodem, bezmyślnie i niechcący (wierze w to) wpadliśmy w koleiny dawnych nawyków i oddaliśmy władzę NAD sobą partii PiS. Faktem jest, że to łatwiejsze. Możemy na władze zrzucać problemy, nie musimy brać odpowiedzialności ani za dziś ani za jutro. Możemy być ofiarami, zamiast dyskutować, angażować, i uczestniczyć w procesach demokratycznych, które władze i odpowiedzialność dzielą z obywatelami. Prawdziwa demokracja jest sposobem sprawowania władzy, który Brené Brown nazywa WŁADZĄ NA RZECZ.

Pomyśl o tym nie tylko w kontekście polityki ale też na mniejszej skali – w twojej firmie, społeczności i rodzinie. Jakie są twoje nawyki w stosunku do władzy – łatwo się jej poddajesz? A jak ty sam/sama używasz władzy? Czy podążasz za wzorcem politycznym narzucając, forsując i podporządkowując? Twoje dzieci mają coś do powiedzenia w domu? Co robią członkowie twojego zespołu, gdy nie zgadzają się z Tobą?

By Wam pomóc uporządkować różnice między WŁADZĄ NAD a WLADZĄ NA RZECZ, zrobiłam szybkie i pewnie niedoskonałe tłumaczenie ściągi, którą Brené Brown udostępniła po ostatnim odcinku podkastu „Unlocking Us”.  Poprzedziła w nim rozmowę z kandydatem na prezydenta Joe’em Bidem wykładem na temat władzy, opartym na jej badaniach. W opisie odcinku udostępniła notatki. Tłumaczenie ich jest niżej, wybrane wątki na obrazku, a na końcu link do oryginału.

W jakim kraju chcemy żyć, z jak sprawowaną władzą – nad nami, czy na naszą rzecz?

PRZYWÓDCY, KTÓRZY MAJĄ *WŁADZĘ NAD* PODWŁADNYMI

-wierzą, że władza jest dobrem skończonym więc ją gromadzą i chronią przez zastraszanie.

-używają strachu by dzielić, destabilizować oraz zmniejszają wartość przyzwoitości, którą traktują jako słabość i narzędzie naiwnych.

-dają podwładnym fałszywe poczucie bezpieczeństwa w oparciu o ideologię i nostalgię zamiast na faktach. Osobistą rację cenią bardziej niż znajdywanie i wdrażanie właściwych rozwiązań.

-używają kozłów ofiarnych by zrzucać winę za dyskomfort podwładnych na kogoś, kto wydaje się inny.

-utrzymują władze demonstrując coraz to większą zdolność do okrucieństwa, włącznie z zawstydzaniem i znęcaniem się, w szczególności nad słabszymi.

-wykorzystują koncepcje osobistej wolności i praw do dzielenia i polaryzacji. Służenie innym uważają za słabość.

-wzniecają nienawiść i przemoc za pomocą odczłowieczającego języka i przepisów.

PRZYWÓDCY, KTÓRZY UŻYWAJĄ *WŁADZY NA RZECZ* PODWŁADNYCH

-wierzą, że władza jest zasobem nieskończonym, której robi się więcej, gdy dzielimy się nią z innymi.

-używają relacji i empatii by łączyć i wprowadzać stabilność. Traktują przyzwoitość jako formę wyrażania szacunku dla siebie i dla innych.

-w odpowiedzi na strach proponują pełną transparentność. Budują kulturę uczenia się dzięki myśleniu krytycznemu oraz faktów i danych zebranych z rozmaitych perspektyw. Znalezienie i wdrożenie właściwego rozwiązania jest ważniejsze niż osobista racja.

-oswajają dyskomfort, rezygnują z zawstydzania i oskarżania na rzecz odpowiedzialności i dążenia do zrównoważonej zmiany.

-przywództwo widzą jako odpowiedzialność i służbę wobec innych, nie jako obowiązek innych by służyli władzy.

-koncepcje osobistej wolności i praw przedstawiają jako przywileje powiązane z odpowiedzialnością za całą społeczność lub organizację.

-stawiają na relację i człowieczeństwo budując agendę, przepisy i wartości oparte na empatii.

ŹRÓDŁO

Tłumaczenie tekstu Brené Brown on Power and Leadership

Ściągnij oryginał: https://bit.ly/3jmTBf3

Posłuchaj odcinka „Unlocking Us” z wykładem Brené o władzy i rozmowie z Joe’em Bidenem: https://bit.ly/3mfYLLD

 

#Leadership #Mindfulness #Prasówka