• 6 czerwca 2024
  • zuza
  • Blog

Pomysł na wyjazd “Pozwolenie na zwolnienie” powstał w reakcji na to, co słyszę na spotkaniach i kursach: że jesteście zmęczeni, nawet po weekendzie czy urlopie, oraz że straciliście poczucie lekkości, pomysłowości i zapału, które przecież kiedyś były naturalną częścią życia. Gdzie się podziały? Czy to już starość? Nie! Najczęściej jest to zmęczenie. Takie normalne wynikające z naszej dorosłości oraz nadzwyczajne, wynikające z turbulencji ostatnich lat. Razem wzięte, jest tego za dużo. Trzeba odbudować siły. I po to jest ten wyjazd.

SKĄD TO ZMĘCZENIE

Są dwa źródła tego zmęczenia, którego nie da się pozbyć normalnymi sposobami – obciążenia stałe i nagłe. „Background stress” to niepokój tak stały, że przestajemy go zauważać, choć regularnie drenuje nasze zasoby. Do takich wyzwań należą np. zmiany klimatyczne, podziały polityczne i inflacja. Dołączają do nich nagłe wyzwania, po których nie zdążamy się odbudować, zanim przychodzą kolejne. Była pandemia, potem wojna w Ukrainie, potem krach psychologiczny dzieci i nastolatków, potem epidemia wypalenia zawodowego, teraz nowa wojna na Bliskim Wschodzie. Dochodzą jeszcze rzeczy prywatne, z którymi każdy się boryka na co dzień.

Pracujemy tak ciężko, by to wszystko udźwignąć oraz zabezpieczyć siebie i bliskich, że niechcący wdrukowaliśmy sobie nawyk ciągłego biegania i robienia. Odpoczynek, kiedyś naturalny i oczywisty, przestał się mieścić na liście priorytetów. Odłożony na bok, na specjalne okazje, powoli stał się obcy i jakoś trudniejszy niż kiedyś.

JAK TO ODKRĘCIĆ

Zaprojektowaliśmy z Norbullem program wyjazdowy oparty na siedmiu formach odpoczynku opracowanych przez Dr. Saundrę Dalton-Smith. Zachęcam do obejrzenia jej TED Talka na ten temat.

Siedem form odpoczynku w Siódmym Lesie

1. ODPOCZYNEK FIZYCZNY

Spanie jest ważne jako źródło sił oraz dlatego, że dopełnia cykl stresu. Mózg wtedy przetwarza nasze doświadczenia emocjonalne i je porządkuje, pozwalając nam uspokoić emocje i ciało.

Dlatego program wyjazdu jest ułożony tak, aby zarówno nocne marki, jak i skowronki miały możliwość porządnego wyspania. Poranne aktywności oraz wieczorne są do wyboru, aby każdy mógł dopasować porę ćwiczeń do swojego biorytmu. Jednocześnie praktyki ruchu i uważności oraz warunki w ośrodku Siódmy Las układają się w optymalny przepis na zdrowy sen – taki, który zaczyna się bez wysiłku, trwa bez zbędnych zakłóceń oraz kończy się dopiero wtedy, gdy organizm będzie wypoczęty.

Ruch. Nasze organizmy wytwarzają tyle energii, ile zużywamy, więc najlepszą strategią na zwiększanie sił jest wydatkowanie jej więcej przez aktywność fizyczną. Odpowiednia ilość ruchu wyłącza reakcję stresową, uruchamia produkcję endorfin i zapobiega większości chorób cywilizacyjnych. Dziś eksperci zalecają 150 minut ruchu tygodniowo, by utrzymać organizm w optymalnym zdrowiu.

Na wyjeździe Norbullo podzieli grupę na “rozbieganych” oraz “z potencjałem” by każdy ćwiczył w zgodzie ze swoimi możliwościami. Treningi z nim będą proponowane w ilościach odpowiednich dla zwiększenia sił, bez przekraczania granic bezpieczeństwa i dobrej zabawy.

2. ODPOCZYNEK PSYCHICZNY

Ćwiczenia mindfulness zapraszają uwagę, by odpuściła treści pilnie mielone przez umysł, na rzecz kontaktu ze sobą i światem za pomocą zmysłów. To jedna z najwspanialszych form odpoczynku psychicznego. Gdy uwaga nie napędza młynka myśli, mózg zaczyna zwalniać. Kierując uwagę na dźwięki, szczególnie przyrody i muzyki, lub gdy zajmujemy się śledzeniem doznań fizycznych związanych z masażem, pielęgnacją, zapachami bądź uważnym oglądaniem pejzaży, umysł odpoczywa.

Na wyjeździe poprowadzę medytacje i ćwiczenia uważności zarówno dla zaawansowanych uczestników, jak i początkujących. Praktyki będą z redukującego stres nurtu mindfulness oraz z towarzyszącego nurtu compassion. To delikatna forma kontaktu ze sobą oraz praca nad osłabianiem głosu krytyka wewnętrznego.

3. ODPOCZYNEK SENSORYCZNY

Jasne światła, ekrany komputerów i chroniczny brak ciszy przyczyniają się do chronicznego przebodźcowania. Cały czas czegoś słuchamy, odbieramy komunikaty typu “call to action” i reagujemy na otoczenie bogate w dane.

Warunki w Siódmym Lesie zapewnią odpoczynek sensoryczny na wielu poziomach, w tym: ilość i jakość światła na sali i w pokojach, otoczenie przyrody i jej dźwięków oraz brak wyeksponowanych mediów, takich jak komputery, telewizory, radio.

Program zaś zaprosi Was do praktyki ciszy, zarówno w grupie, jak i samodzielnie. Wieczorami będą aktywności niezwiązane z ekranami. To idealna okazja na pełny lub częściowy detoks cyfrowy. Czas na książki zamiast seriali, spacery zamiast scrollowania, albo po prostu na ciche bycie na tarasie w upalny letni wieczór.

4. WYPOCZYNEK TWÓRCZY

Nuda i bezmyślna rutyna wyczerpują baterię twórczości. Inspiracja nie bierze się z powietrza. Trzeba ją karmić, by reagowała pomysłowością. Doskonałą strawą jest podziwianie piękna i doświadczanie zachwytu, dlatego najczęstszymi źródłami inspiracji są przyroda i sztuka. Nie musi to być niezwykłe miejsce, dzieło czy widok – kluczem jest zdolność zwolnienia tempa i zainteresowania się światem tak, by móc w nim dostrzegać ukryte niezwykłości. Uważność tego uczy.

Na ćwiczeniach ze mną przypomnicie sobie, jak to jest interesować się na nowo rzeczami znajomymi, nie spieszyć się, przyglądać i dawać sobie czas na to niezwykłe źródło szczęścia, jakim jest dokonywanie odkryć. Na wyprawach z Norbullem będzie ku temu więcej okazji – poznacie nazwy i zauważycie szczegóły gatunków roślin, owadów i ptaków spotkanych na szlakach ,gdyż Norbullo jest zapalonym przyrodnikiem. Przekonacie się, ile cudów kryje się w zwykłych rzeczach, które nas otaczają, i jak uważność pomaga znaleźć inspirację, gdy bateria twórcza jest pusta.

5. ODPOCZYNEK EMOCJONALNY

By ukoić rozdrażnione emocje, potrzebna jest przestrzeń i przerwa od opieki nad emocjonalnymi potrzebami wszystkich dookoła. W pracy i w domu jest masa osób potrzebujących naszego wsparcia, czasu i uwagi. To jest w porządku, o ile starcza nam sił na swoje własne trudny i ciężary. Wyjazd do Siódmego Lasu z nami da Wam taką przestrzeń.

Nikogo nie będzie trzeba karmić, pilnować, po nikim sprzątać, nikogo poganiać, poprawiać ani pocieszać. Możecie im wszystkim powiedzieć, że w ośrodku nie ma zasięgu i wyłączyć się z sieci, dając sobie przerwę od zaspokajania potrzeb innych niż własne. W tej pustce po prośbach i zadaniach generowanych przez ludzi z otoczenia pojawi się miejsce na Was. Dowiecie się, czego Wam najbardziej potrzeba, i przez pięć dni będziecie mogli zajmować się tylko tym.

6. DAWKOWANIE SPOŁECZNE

Odpowiednie dawki towarzystwa są szalenie ważnym aspektem dobrostanu. Odpoczywamy od ludzi albo w ich towarzystwie bardzo różnie, w zależności od naszych ustawień na suwaku intro-ekstrawertyczności.

Prowadzeni przeze mnie, będziecie mieli okazję sprawdzać, co danego dnia będzie Wam najlepiej służyło – rozmowy, wspólne wyprawy, gry i posiłki? Czy może czytanie w hamaku, samodzielny spacer lub zachowanie ciszy przy posiłkach? Program przewiduje możliwość wypisania się z interakcji towarzyskich na dowolny czas, bez oceny ani konieczności wyjaśnień.

7. ŁADOWANIE POCZUCIA SENSU

Większość z nas potrzebuje poczucia, że nasze wysiłki są po coś, że mają znaczenie i składają się na jakąś całość, która jest dobra – dla nas, dla bliskich, dla świata. Połączenie z poczuciem sensu daje ogromną siłę do znoszenia przeciwności losu i zapełnia baterię transcendentalnej motywacji, która jest najsilniejsza ze wszystkich.

Specjalny zestaw praktyk uważności podczas wyjazdu stworzy okazję, by sprawdzić, czy to, na co wydatkujemy siły i czas, ma znaczenie ponad poczucie obowiązku i wypłatę na koniec miesiąca. Do czego się przyczyniamy naszą uwagą, wiedzą i wysiłkami? O co nam chodzi w tym etapie życia?

DOŁĄCZ DO GRUPY WYJAZDOWEJ

Pojedź z nami do Siódmego Lasu między 26 a 30 sierpnia, by przypomnieć sobie, na czym polega odpoczynek i znów doświadczyć pełni sił.

SZCZEGÓŁY | formularz zgłoszeniowy