W tym roku w święta pozornie wracają do „normy”. Nie ma lockdownu, inflacja przestała rosnąć, a do wojny za naszą granicą przywykliśmy na tyle, że przestaliśmy żyć w lęku przed eskalacją. Pytanie czy  związku z brakiem zakłóceń wrócisz do tego, jak wcześniej obchodziłaś/łeś święta? Zanim rócisz do świątecznego ustawienia fabrycznego, sprawdź czy tego chcesz. Może czegoś brakowało lub było za wiele w twoich klasycznych obchodach – np. za dużo stresu, pośpiechu, perfekcjonizmu, kłótni przy stole bądź szalonych wydatków? W tym roku mamy szansę na świąteczny tuning – na wyłączenia autopilota i przejęcie ręcznego sterowania. Choć udane święta mogą znaczyć wiele różnych rzeczy, moją propozycją jest by przypilnować opcji DELEKTOWANIA SIĘ nimi, jakiekolwiek by nie były.

JEŚLI OD DAWNA TEGO NIE ROBIŁEŚ/ŁAS, MAM PODPOWIEDZI JAK ŚWIĄTECZNE DELEKTOWANIE SIĘ MOGŁOBY WYGLĄDAĆ. NIŻEJ 10 POMYSŁÓW.

  1. Wysypiasz się porządnie i bez kompromisowo – zalecana kawa w łóżku i pozostanie w piżamie do godziny 11:00.
  2. Nie spieszysz się – leżysz w wannie dłużej niż to konieczne, krzątasz się i ustawiasz stół robiąc sobie przerwy na drzemkę, Kevina samego w domu, świąteczne rozciągnie, spacer czy pogaduszkę z kimś kto mieszka bardzo daleko.
  3. Nie rozpraszasz się i nie zamartwiasz tym, co poza twoją kontrolą – czyli najlepiej kompletny detoks od mediów społecznościowych, tradycyjnych i narodowych.
  4. Nie robisz zdjęć, albo robisz ich bardzo mało ponieważ każda fotka to inwestycja czasu i uwagi w przyszłe wspomnienie, zamiast w to co się dzieje w tej chwili przed twoim nosem.
  5. Używasz wszystkich zmysłów do odbierania mieszanki zapachu z kuchni, choinki, świeczek, i perfum gości. Do zbierania smaków z potraw, kompotów, win, zup i deserów. Do oglądania swoich bliskich w wydaniu odświętnym, podświetlonym świątecznymi lampkami. Do słuchania ich rozmów, brykania młodszych dzieci po mieszkaniu, muzyki z głośników.
  6. Wymyślasz najżyczliwszą interpretacje, gdy ktoś przy stole coś powie konfrontującego, nie przyjemnego lub obraźliwego.
  7. Zachowujesz spokój i dzielisz się nim.
  8. Uważnie słuchasz i dopytujesz bliskich by dowiedzieć się o każdym czegoś nowego. Nie oceniasz.
  9. Otwierasz prezenty tak, by nie popsuć papieru, i tylko jeden na raz by móc cieszyć się tym, co dostali inni, i pokazać im swoje.
  10. Podkoniec dnia, już leżąc w łóżku, oglądasz w głowie wspomnienia wybierając które z nich chcesz intencjonalnie wkleić do mentalnego albumu, by ten rok zakończyć kolekcją dobrych momentów ze świąt.

***

Takich świąt nam wszystkim życzę. Bądźmy zdrowi, szczęśliwi, bezpieczni i aby nam się wszystkim żyło bardziej lekko w nadchodzącym roku. – Zuza Z