• 4 lipca 2024
  • zuza
  • Blog

Skończyłeś/łaś 8 tygodniowy trening uważności i zmagasz się z utrzymaniem samodzielnej praktyki? Umiesz medytować ale nie masz z kim o tym rozmawiać? Jesteś entuzjastą mindfulness i chcesz więcej – pójść dalej i głębiej? Jest coraz więcej zaawansowanych programów mindfulness dla absolwentów podstawowych treningów. Oferuję jeden z nich – „Program Pogłębionej Praktyki Mindfulness”. Sprawdź czy moje podejście Tobie pasuje.

GRUPA

Najważniejszym aspektem mojego, i każdego innego zaawansowanego programu mindfulness, jest grupa. Program trwa długo, więc można się na prawdę dobrze poznać z zupełnie różnymi od siebie osobami, połączonymi wzajemną praktyką ciekawości i pełnej obecności. Nie ma bezpieczniejszego grona, z którym można opuścić gardę i być sobą, w pewności akceptacji i szacunku. To taka ulga i przywilej w świecie napędzonym konkurencją, wiecznym ocenianiem i mierzenie się nawzajem miarą wartości rynkowych.

SPOTYKAMY SIĘ NA ŻYWO

Widzimy sie w 3d dwa razy w trakcie PPPM – na początku i na końcu. To nam pozwala obejrzeć siebie nawzajem, poznać lepiej i doświadczyć tej wyjątkowej jakości, którą można poczuć w pogłębionej medytacji zaawansowanych praktyków. Nie ma drugiej takiej ciszy, nic innego nie daje podobnego poczucia połączenia, samowystarczalności, i pokoju.

  • Dzień uważności 12.10.2024 – różnorodne praktyki, cisza, ćwiczenia integrujące grupę.
  • Odosobnienie mindfulness 06.2025 – cztery dni domykające program, ćwiczenia oraz medytacje, integracja i pożegnanie.

SPOTYKAMY SIĘ ONLINE

Łączymy sie przez Zooma od jesieni do końca wiosny, co drugi poniedziałek od 18:30-21:00. Na każdym spotkaniu, które trwa 2,5 godziny, jest ta sama struktura:

  • Medytacja Lądująca
  • Runda Wypowiedzi, czyli szansa by każdy uczestnik grupy podzielił się tym, co przeżywa
  • Pogłębienie, czyli eksploracja konkretnego aspektu mindfulness lub samopoznania, w formie krótkiego wykładu oraz dyskusji w parach, podgrupach lub/ i całym gronie
  • Medytacja pogłębiająca, czyli praktyka uważność wzbogacona refleksją na temat dnia
  • Journaling, czyli zapisywanie wglądów, pytań, i odkryć na temat dnia
  • Runda końcowa, czyli wszyscy dzielą się tym, z czym wychodzą

POGŁĘBIENIA to eksploracja mindfulness lub/i siebie

Eksploracja Mindfulness polega na bliższym poznaniu postaw, z których uważność jest zbudowana. Na kursach podstawowych nie ma przestrzeni by przyjrzeć się i razem nimi nadziwić, a na tym kursie i owszem. Czym właściwie jest uwaga? Co tracimy gdy angażujemy umysł ekspercki i co możemy odzyskać za pomocą umysłu początkującego? W nurcie mindfulness „nie ocenność” nazywa się również „akceptacją” albo wręcz „zgodą”. Czy to znaczy, że mamy biernie tolerować cierpienie, nie naprawiać tego, co zepsute, tylko trwać w niewygodzie? Absolutnie nie! Więc o czym jest ta cała akceptacja? Jak działa ciekawość, skąd ona się bierze i czy można ją uruchamiać intencjonalnie, nawet wobec rzeczy „nudnych” i znajomych? To fascynujące tematy, zasługujące na dyskusje i refleksje, na które program PPM tworzy intencjonalna przestrzeń.

Eksploracja siebie, jest badaniem tego, z czego składa się w tym momencie składasz. To poznanie guzików, które odpalają w Tobie emocje, oraz przegląd potrzeb, które dziś palą się w Tobie najmocniej. Kim Ty jesteś pod podszewką i czego dziś szukasz? Czego masz za wiele, czego zbyt mało? Jakie bieguny przeciągają się w Tobie, definiując Twój środek? Samopoznanie jest zarówno ciekawe, jak i czasem trudne. Mindfulness daje nam kontrolę nad tempem i głębokością tych poszukiwań, dzięki czemu odkrywamy również odwagę, nabieramy odpowiedzialności za siebie i robimy to wszystko w bezpieczeństwie i życzliwości.

SANGHA dla absolwentów PPPM

W tym roku w maju, na odosobnieniu kończącym program, uczestnicy tej pierwszej edycji odmówili rozstania. Założyli „Sangha Banda” i spotykamy się dalej, na zasadzie społeczności, nie kursu. Po zakończeniu kolejnej edycji (2024-2025), nowi absolwenci również będą do tej „bandy” zaproszeni. Są to spotkania online dwa razy w miesiącu, i raz na kwartał całodniowe spotkania w realu, w różnych częściach Polski.

Brzmi dobrze? Zapraszam! Szczegóły i zapisy tutaj:

https://zuzaziomecka.com/zaawansowany-program-mindfulness