• 13 lutego 2021
  • zuza
  • Blog

Gdy nie układa się ważna relacja w pracy, ryzyko dla obu stron jest wysokie. Prędzej czy później pojawi się wspólne zadanie. Jeśli niechęć jest żywa to wasza zdolność do wykonania jakiejkolwiek jakościowej pracy jest poważnie zagrożona. Dlatego te trzy proste porady z dziedziny inteligencji emocjonalnej są takie cenne. Pokazują jak otworzyć w tej relacji więcej możliwości, niż dają niechęć i brak zaufania. Źródło na końcu.

1. Świadomie przestaw perspektywę by zobaczyć dobro w osobie, z którą jest ci trudno. W tym pomaga zrozumienie prostej prawdy o nas wszystkich: każdy stara się najlepiej jak potrafi z taką świadomością, wiedzą i doświadczeniem, jakie mają. Przekonanie o intencjach drugiej strony jest kluczowe w tym jak na nich reagujesz. Dlatego zobacz, że ta osoba nie jest inherentnie zła.

2. Uświadom sobie, że jesteś uprzedzony/uprzedzona. Wszyscy mamy mechanizm, który sprawia, że filtrujemy zachowania i słowa innych ludzi przez nasze przekonania. Jeśli komuś nie ufasz, każda plama na jego koszuli, każde zdanie, będzie wyglądało jak dowód twoich racji. Dlatego, jeśli twoja trudna osoba powie lub zrobi coś co cię oburzy, uświadom sobie swoje negatywne nastawienie i dopytaj o powody. Tylko pytania wprost u źródła mogą zweryfikować co autor miał na myśl. A to często jest mniej skandaliczne niż wydaje się osobie źle nastawionej.

4. Znajdź małe zadania, które mogą Wam się razem udać. Pozytywne doświadczenia potrafią zmniejszyć negatywne przekonania, jeśli są celebrowane i na nich budujemy. Dlatego poproś swojego nemezis o pomoc w czymś, nad czym pracujesz i okaż wdzięczność, jeśli odpowie. Zróbcie coś małego razem. W ten sposób powstanie więcej płaszczyzn między wami niż tylko niechęć i zmaleje brak zaufania. To nie znaczy, że staniecie się sobie bliscy, ale otworzy możliwość współpracy, która prędzej czy później będzie przecież konieczna.

Źródło When you don’t click with your coworker: https://www.6seconds.org/2021/11/08/when-you-dont-click-with-your-coworker/