Podczas minionego roku nauczyłam się przekazać swój entuzjazm oraz utrzymać uwagę i zaangażowania uczestników na zoomie, webexie czy teamsie. Dziele się tymi odkryciami niżej, bo nie wiadomo jak długo online będzie jedyną bezpieczną formą szkoleń, spotkań czy konferencji. Dla dobra naszego wspólnego rozwoju, warto byśmy stali się mistrzami tej formy.
1. UŻYWAJ WIĘCEJ EKSPRESJI NIŻ ZWYKLE
Na wideo widać tylko kawałek ciebie, w jednym wśród wielu małych okienek. Jak zaczniesz mówić, łatwiej cie będzie znaleźć jeśli się ożywisz. Używaj rąk, pokazuj emocje twarzą, ruszaj głową. W ten sposób, choć nie możliwe jest odczytania mowy całego twojego ciała, twój przekaz dostanie mocne wsparcie niewerbalne i wyróżnisz się na tle pozostałych ekraników.
2. UWAŻNIE UŻYWAJ GŁOSU
Zmieniaj melodię i głośność gdy mówisz. Używaj ciszy. Ważne informacje przekazuj obniżając głośność, by słuchacze zauważyli zmianę i zwrócili na nią uwagę. Cisza, jako zmiana podczas wypowiedzi, buduje dramaturgię i pozwala by ostatnie słowa przed pauzą w pełni wybrzmiały. Zadbaj również o techniczną jakość dźwięku.
3. KORZYSTAJ Z WSZYSTKICH FUNKCJI REAGOWANIA
Zarówno jako uczestnik jak i prowadzący, używaj wszystkich dostępnych form interakcji. Jeśli są guziki do wyrażania klaskania, podniesionej ręki, czy innych emocji – korzystaj z nich. Pokażesz przez to, że jesteś, słuchasz, uczestniczysz.
4. ZADBAJ O TŁO
Sztuczne tła rozpraszają a nawet niepokoją. Zamiast tego, zadbaj by twoje prawdziwe tło opowiadało coś o tobie. Nie widać całej/całego ciebie w okienku, ale możesz pokazać książki, dyplomy, czy inne symbole tego kim jesteś i co jest ważne dla ciebie. Dobrze skomponowane, zorganizowane i doświetlone wideo zwraca uwagę.
5. WYGLĄDAJ DOBRZE
Ubrania, fryzura i makijaż liczą się na wideo tak samo jak w realu. Nie chodzisz na spotkania w piżamie i z rozczochraną głową, więc nie włączaj się do spotkań online w takim stanie. Zwróć uwagę na kolory, w których dobrze wyglądasz w kamerze i dobieraj je uważnie.
6. MÓW DO LUDZI PO IMIENIU
Z badan wiemy, że nic nie przebija się przez harmider tak skutecznie jak dźwięk naszego własnego imienia. W bezosobowym środowisku webinarów czy licznych spotkań online, zwracanie się do ludzi po imieniu, nawet jeśli ich nie znasz, wzbudza zainteresowanie i przykuwa uwagę.
7. PRZEŁAMUJ MONOLOGI INTERAKCJAMI
Nawet jeśli masz do przekazania dużo informacji, nie rób tego jednym długim ciągiem bo twój przekaz nie dotrze. Przerywaj swoje wypowiedzi pytaniami do innych, nawet jeśli jesteś w bardzo licznym gronie – odpowiedzi mogą przyjść przez chat. Czytaj je i komentuj. Przełączaj się między widokiem twojej twarzy a prezentacją czy multimediami. Jeśli platforma na to pozwala, rób quizy i sondy, pokazuj filmy lub teledyski. Każde przełamanie konwencji długo gadającej głowy uzyska ci świeżą dawkę uwagi.