PODCAST ZUZY ZIOMECKIEJ ZAPAŁ BEZ WYPALENIA
  • 2 listopada 2023
  • zuza
  • Blog

Wypalenie zawodowe dotyka pracowników każdej branży – artystów, sędziów, akademików, ludzi biznesu, freelancerów, aktywistów. U niektórych wiąże się z wybuchami złości, u innych z głębokim smutkiem, zmęczeniem albo napadami lęku. Jednak u każdego jest to powalająca trudność, wiążąca się z utratą zapału.

W tym ośmioodcinkowym cyklu osoby po doświadczeniu wypalenia oraz eksperci opowiedzą o tym, jak chronić zapał oraz jak wzniecić go na nowo, gdy wygaśnie.

Od 11 października nowe odcinki do co wtorek na platformie Audioteka.pl

wypalenie zawodowe podcast

ODC 1. GDY GAŚNIE ZAPAŁ
Anna Gromada, naukowczyni, opowie o utracie entuzjazmu do pracy i nagłej zmianie biegu. O wczesnych sygnałach, że coś jest nie tak i jakie radykalne kroki Anna wykonała, by odzyskać zapał. Z kolei Danuta Rocławska, psycholożka, opowie o tym, jak psychologia definiuje wypalenie, o różnicach między wypaleniem i zmęczeniem, depresją i traumą oraz niezbędnych narzędziach diagnostycznych.

POSŁUCHAJ: https://web.audioteka.com/pl/audiobook/57d5d18a-46a0-4da6-8d20-9e26d528073 

ORAZ NA YOUTUBIE: https://youtu.be/J8LG7tOPfVQ?si=V_FtX_7R8phFuM7i

podcast o wypelniu

ODC 2. JAK CIAŁO MÓWI DOŚĆ
W dzisiejszym odcinku Anna Maliszewska, reżyserka filmowa, opowie o chorobie reżyserskiej. O adrenalinie, dopaminie z małych sukcesów i odsuwaniu od siebie zmęczenia i bólu.
Marcin Maruszewski, lekarz kardiochirurg, opowie o medycznej definicji wypalenia, mechanice tego, co stres robi z ciałem i co może się wydarzyć, gdy jest go za dużo i zbyt długo. Odpowie też na pytanie, jak medycyna może pomóc nam zdiagnozować wypalenie i je wyleczyć.

POSZŁUCHAJ: https://web.audioteka.com/pl/audiobook/9bf221de-c712-4360-bf80-834149d05e5f

wypalenie zawodowe

ODC 3. WYPALENIE Z PASJI DO PRACY
Elżbieta Bonda, managerka w banku, o entuzjazmie do pracy tak dużym, że przykrył granice fizycznych możliwości ciała. Historia wypalenia, które doprowadziło do depresji.
Wiktor Buczek, psychiatra, o psychiatrycznej definicji wypalenia, mechanice tego, co stres robi z mózgiem, oraz o związku między wypaleniem a depresją. Dowiesz się również jak psychiatria może pomóc zdiagnozować wypalenie i je wyleczyć.

POSŁUCHAJ: https://web.audioteka.com/pl/audiobook/ba80e76d-eee7-4ed1-b036-c5164b2d8205

wypalenie zawodowe

ODC 4. WYPALENIE POMAGAJĄCYCH I POWROTY DO PRACY
Piotr Kołodziej, pracownik sektora humanitarnego, o wypaleniu przy zamykaniu placówki pomocowej w Syrii. Opowieść o lękach, spadku wiary w siebie, samotności i utożsamianiu się ze swoją rolą zawodową.
Wiktor Buczek, psychiatra, opowiada o wielokrotnym wypalaniu się, o budowaniu zasobności i sprężystości oraz o tym, jak przejść przez kryzys wypalenia by nas wzmocnił na przyszłość.

POSLUCHAJ: https://web.audioteka.com/pl/audiobook/f761c1dc-efa2-46e6-9f23-047829d220b9 

wypalenie zawodowe po męsku

ODC 5. MĘSKA WALKA I BEZSENNOŚĆ
Wojciech Majewski, konsultant biznesowy, o pracy przy budowie pierwszego centrum dystrybucyjnego Amazona w Polsce. Historia o nadgodzinach przy pracy zmianowej, odległości od domu i wypadku, oraz o niepoddawaniu się zbyt długo i lekcjach, które z tego płyną.
Marcin Maruszewski, lekarz, mówi o tym, co się z nami dzieje, fizycznie i psychicznie, gdy nie możemy spać, oraz o polskich mężczyznach u lekarza – czy dają sobie prawo do chorowania czy sięganie po pomoc to nadal oznaka słabości?

POSŁUCHAJ: https://web.audioteka.com/pl/audiobook/8cacd8bd-ad28-471e-9ca0-cd5e328e5b27

ODC 6 ROZCZAROWANIE I WIELOFUNKCYJNOŚĆ KOBIET
Aleksandra Zerek, artystka i producentka, opowiada o wielozadaniowości, nawyku brania zbyt wiele na siebie, o skutkach silnego rozczarowania, atakach paniki, terapii, i powrotu do zdrowia poprzez silne relacje.
Danuta Rocławska, psycholożka, tłumaczy skąd się biorą stany lękowe, co pomaga na poczucie izolacji oraz o kobiecej drodze do wypalenia przez nad-odpowiedzialność i działaniu na wielu polach jednocześnie.

POSŁUCHAJ: https://web.audioteka.com/pl/audiobook/085f2e6b-87f5-4153-921a-1753f5f75651

ODC 7 GDY PRACA TRACI SENS i POKOLENIOWE RÓŻNICE W WYPALENIU

Jarosław Gwizdak, były sędzia, opowiada o walce z systemem sądownictwa i odejściu z zawodu po licznych frustracjach i nie udanych próbach zmienienia go na lepsze.

Danuta Rocławska, psycholog, wyjaśnia rolę sensu w pracy, i opisuje różnice pokoleniowe w potrzebie i sposobach nadawanie pracy znaczenia.

POSŁUCHAJ: https://web.audioteka.com/pl/audiobook/382e1bd6-616c-4b44-b9b0-06340a47ea22

ODC 8 RATOWAĆ ZAPAŁ – SABATIKAL I PROFILAKTYKA WYPALENIA.

Anna Mościska, partnerka w agencji marketingowej, opowiada swoją historię uciekania w pracę i odkrywania znaczenia, struktury i właściwego zastosowania tzw „sabbaticalu” (długiego urlopu płatnego) by odzyskać zapał.

Danuta Rocławska, psycholog, dzieli się radami i najlepszymi praktykami na odbudowę zasobów, poszerzanie tożsamości ponad rolę zawodową, i przerwy w odpowiedzialności, by zyskać czas na odpoczynek.

POSŁUCHAJ: https://web.audioteka.com/pl/audiobook/e312d001-88ca-4ae3-9b5c-02970f36e633

WSZYSTKIE 8 ODCINKÓW NA PLATFORMIE AUDIOTEKA.PL