zalety kursu mindfulness online
  • 30 kwietnia 2024
  • zuza
  • Blog

Online czyli u siebie i w różnorodności.

Uważność, inaczej mindfulness, uczy się poprzez opowiadanie, rozmowy i medytacje prowadzone. Z tego powodu, nie ma żadnej różnicy w jakości programów dostarczanych online czy stacjonarnie. Są jednak różnice w doświadczeniu, które warto poznać wybierając właściwą formą kursu mindfulness dla siebie.

Medytujesz od razu u siebie

Kursy mindfulness i treningi uważności online różnią się od stacjonarnych tym, że dołączasz do spotkań z domu lub pracy, co oznacza, że od początku procesu osadzasz praktykę mindfulness w swoim życiu codziennym. Uczestnicy stacjonarnych kursów miewają problem, by przenieść praktykę z sali warsztatowej do domu, i mierzą się z trudnością odbywania samodzielnych medytacji we własnej przestrzeni. Uczestnicy programów online od początku medytują „u siebie” i mają większą łatwość w kontynuacji praktyk po zakończeniu treningu grupowego.

Różnorodność na kursach mindfulness online

Grupy online są wspaniale różnorodne, co znacząco wspiera proces. Do takich grup dołączają uczestnicy z całej Polski oraz, nierzadko, z różnych części Europy. Taka różnorodność grupy powoduje, że wymiany na spotkaniach są zaskakujące, bogate i bardzo inspirujące.

Przez zooma, widzimy też więcej szczegółów: twarze i wszystkie reakcje oraz emocje malujące sie na nich, oraz kawałki przestrzeni osobistej uczestników. Ten dodatkowy wymiar wzbudza ciekawość i pozwala lepiej się poznać niż na sali, gdzie jesteśmy poza swoimi kontekstami i oddaleni od siebie w większej przestrzeni. To szalenie ciekawe, gdy uczestniczka łączy się z apteki, którą prowadzi, a inna z przyczepy campingowej we własnym ogródku, gdzie ma spokój od dzieci brykających po jej domu (true stores!).

Format online również umożliwia udział w spotkaniach gdy uczestnicy są na nagłym wyjeździe służbowym lub na wakacjach. Miewałam uczestników łączyć się z głuszy puszczy, z hiszpańskich plaż i górskich chat. Sama prowadziłam nieraz z pokoju hotelowego lub z tarasu na wyspie Korfu.

Uczestnicy grup online często przybywają do Warszawy na Dzień Uważności (spotkanie na koniec każdego treningu) gdzie mają okazję poznać się na żywo, i doświadczyć uważności w fizycznej grupie praktyków. Nawet, jeśli mieszkają daleko, tacy uczestnicy często pojawiają się na późniejszych Dniach Uważności, gdy akurat są w stolicy, bo prowadzę takie spotkania dla absolwentów nawet 4 razy do roku.

Z czym kończysz trening mindfulness online?

Kurs mindfulness przez zooma owocuje znajomymi z różnych zakątków świata, z którym łączy cię więź wyrastająca z wyjątkowego doświadczenia wspólnych medytacji, wymian, i odkryć.

Kończysz taki trening online nie tylko z ugruntowaną praktyką medytacyjną i nowo nabytym spokojem, ale również ze zdolnością medytowania w różnych miejscach i okolicznościach, co czyni medytację prawdziwym towarzyszem Twoich rozmaitych przygód i okoliczności życiowych.

Rekomendacje absolwentów

“Obiektywną zaletą kursu on-line jest możliwość uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez wybranego (zakładam, że ludzie robią to w miarę świadomie) nauczyciela bez względu na miejsce zamieszkania czy przebywania. Decyduję się wówczas szkolenie u osoby, która jest najbliższa moim oczekiwaniom.

Kolejną rzeczą, jaka była dla mnie cenna to fakt, że na praktykę kursową musimy uwić sobie przestrzeń w domu. To nie zawsze jest oczywiste i proste, a dzięki kilku tygodniom zajęć organizacja takiego miejsca staje się bezproblemowa co znakomicie ułatwia samodzielną praktykę, jaką wykonujemy pomiędzy spotkaniami oraz już po kursie.

Platforma on-line w mojej ocenie dyscyplinuje i porządkuje też przebieg spotkań. Ciężej o dygresje czy pogaduchy, które choć zwykle są miłym elementem spotkań w realu, znakomicie potrafią rozproszyć uwagę. Dla mnie to była bardziej zaleta niż wada, choć oczywiście bardzo miło było spotkać się w realu na dniu uważności.

W końcu po kursie i tak zostajemy sami z naszą praktyką więc format on-line wydaje się dawać lepsze odzwierciedlenie, jak to wszystko wygląda i będzie wyglądać.” — Dorota N, grupa PMOS zima 2024

“Świadomie wybrałem format kursu online. Kurs to też rozmowy i format online sprawdza się bardzo dobrze.

Jestem raczej zajęty😊 mam wiele różnych zajęć hobby, rodzinę, pracę. Format online dawał mi możliwość szybkiego przełączenia się na kurs. Po spotkaniu zawsze byłem ‘dobrze ustawiony’ na resztę dnia/wieczora co miało duży wpływ na moją pracę i odpoczynek.

Medytacja lub / i uczestnictwo w kursie to praca własna – to ja ją wykonuję sam przed sobą i sam dla siebie słuchając instrukcji leżąc / siedząc. Podłoga w moim biurze świetnie spełniła swoje zadanie.

Będąc na kursie online nie mam poczucie, że coś straciłem.” — Piotr K, grupa PMOS zima 2024

Zapraszam. Oferuję kursy mindfulness online 4 razy do roku.

Sprawdź kiedy następny:  https://zuzaziomecka.com/wyspa-spokoju-kursy-mindfulness