• 21 października 2021
  • zuza
  • Blog

DOBRE PRAKTYKI WPROWADZANIA PROGRAMÓW UWAŻNOŚCI DO DUŻYCH I ROZPROSZONYCH ORGANIZACJI: PEKAO SA & SCANDIT

Według świeżego raportu „Wellbeing Mentalny Pracowników w Polsce” wydanego we wrześniu przez Mindy, prawie połowa z nas (48%) ma problemy z koncentracją, nie radzi sobie ze stresem (42%) i cierpi na dużą zmienność nastroju (39%). Od początku pandemii zgłosiło się do mnie z tymi problemami prawie 30 firm, ponieważ mindfulness (uważność) jest dokładnie o tym – wzmacnia koncentracje, redukuje stres i pomaga regulować emocje. U niektórych klientów wdrożone programy uważności dają spektakularne efekty, u innych marginalne lub całkiem nie widoczne. Skąd się bierze różnica? Jak wprowadzić program wspierający zdrowie psychiczne tak, by zadziałał dla pracowników?

Następujące dobre praktyki wypracowałam podczas minionego roku we współpracy z firmami Scandit i Bank Pekao SA, którym udało się zaangażować dużą liczbę pracowników w poznanie i praktykowanie uważności. Lekcje płynące z tych dwóch doświadczeń są w poprzek niektórym przekonaniom, o tym jak najlepiej prowadzić procesy rozwojowe i prozdrowotne online. Dziele się nimi z nadzieją, że okażą się pomocne we wspieraniu zdrowia psychicznego ludzi w Waszych organizacjach.

O FIRMACH I ICH PROGRAMACH

Bank Pekao S.A. jest obecnie drugim co do wielkości bankiem w Polsce. Bank organizuje programy online dostępne dla całej populacji – niezależnie od stanowiska, miejsca świadczenia pracy, czy roli pełnionej w organizacji. Na początku pandemii duże zainteresowanie webinarium wprowadzającym do tematu redukcji stresu opartego na uważności zapoczątkowało roczną inicjatywę. Program „12 kroków do redukcji stresu” jest oferowany od początku 2021 roku i zaplanowany do końca grudnia. Do dziś, na webinarach było pawie 800 uczestników. Zaangażowanie w pogłębianie zrozumienia biologicznych i psychologicznych mechanizmów występujących w czasach kryzysów jest cały czas bardzo wysokie.

Scandit to międzynarodowa firma technologiczna zatrudniająca ponad 300 osób, z biurami w Europie Azji i Ameryce. Rozwijają się szybko i działają w bardzo konkurencyjnej branży, z dużą liczbą młodych talentów. Jeszcze przed uderzeniem COVID-19 Scandit zidentyfikował stres jako istotny czynnik wpływający na jakość pracy zespołów. Poprosili mnie o przeprowadzenie warsztatu online na temat zarządzania stresem metodą mindfulness dla początkowej grupy 25 pracowników. Z pozytywnego odbioru tej próby wyrósł program, który dotarł do ponad 115 pracowników i zaangażował 25 z nich w kurs pogłębiający, który przyniósł trwałe korzyści dla zdrowia psychicznego.

EFEKTY PROGRAMÓW

Dwa miesiące po zakończeniu procesu przedstawiania i pogłębiania mindfulness w Scandit, pracownicy zgłosili następujące zmiany:

• Mam nową, bardziej uważną reakcję na konflikt,

• lepiej reaguję na stres i używam oddechu do uspokojenia się,

• Wyraźniej widzę swoje automatyczne reakcje,

• dużo lepiej śpię,

• nie mam już silnych reakcji na rzeczy, których nie mogę zmienić,

• odczuwam więcej współczucia,

• medytuję codziennie, co pozwala mi odwrócić uwagę od rzeczy, które mnie denerwują,

• poświęcam czas dla siebie, gdy jestem zajęta i nie czuję się z tego powodu winna,

• polubiłem ciszę.

W Pekao, od początku roku, odbyło się 18 webinarów o różnych aspektach redukcji stresu w oparciu o uważność w ramach autorskiego programu „12 kroków do redukcji stresu”. Mimo długości cyklu prowadzonego przez tę samą trenerkę, nadal w każdym z nich aktywnie uczestniczy od 80 do 150 pracowników.

CZYTAJ CAŁOŚĆ, W TYM:

DOBRA PRAKTYKA: UDZIAŁ KIEROWNIKÓW I KOORDYNATORÓW

DOBRA PRAKTYKA: ELASTYCZNOŚĆ vs STAŁE PORY

DOBRA PRAKTYKA: REKRUTACJA vs OTWARTE ZAPROSZENIA W ZALEZNOŚCI OD EFEKTU

DOBRA PRAKTYKA: SPRAWDZANIE EFEKTÓW

DOBRA PRAKTYKA: ROZMAWIAJMY